Sıkça sorulan sorular

Evde yapılan yoğurt ile hazır yoğurdun farkı nedir?

Evde istediğiniz zaman, istediğiniz tat ve kıvamda, hijyenik koşulları kontrol ederek, kaliteli ve güvenilir olduğuna emin olduğunuz sütü kullanarak taze yoğurt yapma avantajı yakalarsınız.

Neden yoğurttan değil de Mayalıyo ile yoğurt mayalamalıyım?

Mayalıyo ile yoğurt yaptığınızda sürpriz bir ürünle karşılaşılmaz. Her zaman kolayca ,aynı kalitede doğal yoğurt yaparsınız.

Vücudumuzun yoğurttan faydalanabilmesi için, yoğurdun yeterli miktarda ve canlı faydalı mikroorganizma içermesi gerekmektedir. Alışılagelmiş bir yöntem olarak yoğurttan yoğurt mayalama yöntemi, mevcut maya ile yeni mayalama yapıldığından, faydalı canlı mikroorganizma sayısının azalmasına, eksik aktarımına sebep olacak, elde ettiğiniz yoğurt beklenen faydayı vermeyecektir. Tek kullanımlık küçük paketlerde (şase) sunulan doğal “Mayalıyo Yoğurt Mayası”, içeriğindeki vücuda dost faydalı mikroorganizmalar ile her seferinde en doğal ve yararlı yoğurdu elde edebilirsiniz.

Mayalıyo ile yapılan yoğurt herkes tarafından tüketilebilir mi?

Evet. Mayalıyo, içeriğindeki vücuda faydalı mikroorganizmalar ile her yaş grubuna, istediği sıklıkta tüketebileceği bir yoğurt üretmenizi sağlar.

Mayalıyo yogurt mayalarının içerisinde katkı maddesi var mı?

Mayalıyo yoğurt mayasının içerisinde katkı maddesi bulunmaz, sadece saf kültür bulunur. Doğal bir üründür.

Nasıl bir süt kullanmalıyım?

Yoğurt yapımında ısıl işlem görmüş, taze süt kullanılmalıdır.

Katı, kıvamlı bir yoğurt için ne yapmam gerekir?

Sütün karıştırılarak iyice kaynatılmasının ardından Mayalıyo ambalajında yer alan kullanma talimatına uygun bir şekilde yoğurdunuzu mayalamanızı ve mayalanma süresi boyunca yerinden oynatılmamasını öneririz.

Tatlı bir yoğurt için ne yapmalıyım?

Mayalanma süresini uzun tutmayınız.

Light yoğurt yapılabilir mi?

Yağsız süt kullanarak light yoğurt yapabilirsiniz.

Yoğurdum çok ekşi oldu, neden olabilir?

Mayalanma sıcaklığı 40-45°C den yüksek ve mayalanma süresi 6-8 saatten fazla olursa yoğurdunuz ekşi olabilir.

Yoğurdum tutmadı, suyu ayrıldı ve kesildi. Nerede hata yapmış olabilirim?

Sütünüzün mayalanma sıcaklığı yüksek veya mayalanma süresi fazla ise yoğurdunuzun suyu ayrılacaktır. Ayrıca yoğurdun mayalandıktan sonra yerinden oynatılmasının da su salmasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Yoğurdumun üzerinde az miktarda şeffaf sarı su olması bir sorun oluşturur mu?

İyi tutmuş yoğurdun üstünde biraz su olması normaldir.

Yoğurdum sulu oldu. Bu kadar sulu olmaması için ne yapmalıyım?

Muhtemelen sütünüzün kuru maddesi düşük, su katkılı ve/veya yağı alınmıştır. Sütünüzü suyunun uçması için kaynatma sırasında devamlı karıştırınız. Karıştırarak kaynatırsanız sütünüzün suyu uçar.

Süte ısıl işlem uygulamadan yoğurt yapılır mı?

Süte ısıl işlem uygulandığında, içindeki hem insan sağlığına zararlı hem de yoğurt mayalarının çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilecek mikroplar ölür. Isıl işlem sütte yoğurt yapımı için gerekli mayaların çalışmasını kolaylaştırdığı gibi, sütün içindeki proteinlerin su tutma özelliğini de artırır. Dahası, ısıl işlem ile yoğurt yapımı için fazla su uçurulur ve süt yoğunlaşır. Kuru maddesi yüksek sütten daha kıvamlı yani daha katı yoğurt elde edilir.

Kefir ile yoğurdun farklı nedir?

Kefirin oluşumu sırasında yoğurttan farklı olarak laktik asit fermanyasyonu yanı sıra maya fermantasyonu da olur. Kefirin mayalanması sırasında oluşan karbondioksit nedeniyle köpürme özelliği vardır ve yoğurttan daha fazla B vitamini sentezlenir. Kefir probiyotik mikroorganizmalar açısından yoğurtan daha zengindir. Kefirin yoğurda göre kıvamı daha az, tadı farklı ve ferahlatıcıdır.

Neden Mayalıyo ile mayalamalıyım?

Evde istediğiniz zaman, istediğiniz tat ve kıvamda taze kefir yapmak için Mayalıyo kullanmalısınız. Mayalıyo ile kefir yaptığınızda sürpriz bir ürünle karşılaşılmaz. Her zaman aynı kalitede kefir elde edersiniz. Mayalıyo Kefir mayası pratik ve doğaldır.

Bir haftadır kefir içiyorum, bağırsaklarım çok çalışıyor, normal midir?

Normaldir. Kefirde, probiyotikler özellikle laktik asit bakterileri, asetik asit bakterileri ve mayalar belli oranlarda bulunur. Bu nedenle kefir, bağırsak florasını düzenleyerek bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Mayalıyo ile yapılan kefir herkes tarafından tüketilebilir mi?

Herkese ve her yaş grubuna uygun bir besindir. Kefirin oluşumu sırasında sütteki laktoz ve proteinlerdeki değişimler kefirin sindirilmesini kolaylaştırır. Kefirdeki laktoz oranı süte oranla daha az olduğu için laktoza duyarlı kişiler bile kefiri rahatlıkla içebilirler.

Mayalıyo kefir içerisinde katkı maddesi var mı?

Mayalıyo kefir mayası içinde hiç bir katkı maddesi bulunmaz, sadece saf kültür bulunur. Doğal bir üründür.

Nasıl bir süt kullanmalıyım?

Kefir yapımında ısıl işlem görmüş, taze süt kullanılmalıdır.

Kefirin yoğunluğunu nasıl ayarlamam gerekir?

Fermantasyon süresini ayarlayarak kefirinizin kıvamını ayarlayabilirsiniz. Femantasyon süresi uzadıkça kefirinizin kıvamı daha az olacaktır. Ayrıca fermantasyon süresi boyunca ara ara karıştırmak kefirinizin daha az kıvamlı olmasına yardımcı olacaktır.

Kefiri mayalarken sıcak tutmak için örtü ile sarmalı mıyım?

Kefiri mayalama sıcaklığı olan 25°C de sabit tutmak için kabın etrafı bir bezle sarılmalıdır.

Mayalama süresi ne kadar olmalı?

Mayalanmış sütünüzü 15 -17 saat oda sıcaklığında bekletiniz.

Süte alerjisi olanlar kefir içebilir mi?

Kefirin oluşumu sırasında sütteki bir molekül laktozdan 4 molekül laktik asit meydana gelir, yani laktoz parçalanır. Laktoza duyarlı kişiler de kefiri rahatlıkla içebilirler.

Mayaladığım kefiri nerede hangi süre ile saklamalıyım?

Buzdolabında 7 gün saklayabilirsiniz.