sağlık & beslenme

Doğal Probiyotik Yoğurdun Faydaları

“Bağışıklığı güçlendirici, sağlığa dost bakteriler: Probiyotikler”

Probiyotikler, sindirim sisteminde belirli sayıda bulunan veya dışarıdan alınan, tüketildiğinde bireyin bağırsaklarındaki bakterilerin sayıca dengesini sağlayarak sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını koruyan canlı mikroorganizmalar ve/veya bileşenleridir.

Yeterli miktarda canlı probiyotik mikroorganizma bulunduran probiyotik yoğurt mayasında normal yoğurt bakterilerine ilave olarak güçlü probiyotik bakteriler de (Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium animals ssp.lactis, Lactobacillus rhamnosus ve Lactobacillus plantarum ) bulunur.

Probiyotiklerin vücudumuzda faydalı etkiler gösterebilmeleri için bağırsaklara canlı olarak ulaşmaları gerekmektedir.

Probiyotikler zararlı canlıların bağırsak duvarlarına tutunmasını engeller. Günlük tempomuz değişince vücudumuzdaki probiyotiklerin sayısı azalabilir, bu da sindirim sistemimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Azalan probiyotik miktarını evde yapacağınız doğal probiyotik yoğurt ile destekleyebilirsiniz.

Yaşayan mikroorganizmalar olan probiyotikler, düzenli ve yeterli miktarda tüketildiklerinde bağırsaktaki yararlı bakterileri arttırarak, zararlı bakterilerin sayısını azaltarak etkili olur. Ayrıca antimikrobiyal bileşikler üretilmesini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Probiyotik yoğurtta bulunan canlı aktif mikroorganizmalar tarafından süt şekerinin kolay sindirilmesini sağlayan laktaz enzimi üretilir. Böylece süt şekeri laktoza kolayca parçalanır. Laktoz intoleransı olan kişiler gerekli besinleri sütün alternatifi olarak yoğurttan sağlayabilir.

Erişkin bir kişi gün içinde yaklaşık yarım kilo yoğurt tükettiğinde ihtiyacı olan kalsiyum ihtiyacını karşılarken, proteinin de büyük bir kısmını almış olur.

Sağlıklı beslenmenin temeli olan probiyotik bakterilerin sindirim sisteminin mükemmel çalışmasına yardımcı olması için her gün tüketilmesi önerilir. Probiyotik yoğurt tüketimi her yaş grubu için önerilmektedir. Hem diyet yapanların hem de sağlıklı kişilerin günlük 3 porsiyon probiyotik yoğurt tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Evlerde yoğurttan yoğurt mayalama ve probiyotik ilave etme yöntemi, mayadan mayaya aktarımı olduğu için beklenen faydayı vermemekte, her yapımda faydalı canlı mikroorganizma sayısının azalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle yoğurttan yoğurt mayalama, tat ve yapıda değişikliklere neden olmakta ve hiçbir zaman yoğurttan alınması gereken faydaları tümüyle sunmamaktadır. Bu nedenle her seferinde canlı faydalı mikroorganizma sunan, tek kullanımlık mayaların kullanımı önerilmektedir.

PROBİYOTİK YOĞURDUN FAYDALARI

  • Hastalık etkeni virüslerin ve bakterilerin bağırsaklarda yerleşmesinin önlenmesinde rol alır, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Bağırsak enfeksiyonlarının kontrol altında tutulmasına destek olur, bağırsakların içindeki mukoza tabakasının sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
  • Kolesterolün düşürülmesine destek olur.
  • Anti-kansorejen etkisi ile vücuda yardımcı olur.
  • İshalin önlenmesinde rol alır.
  • Kalp sağlığı için yardımcıdır.
  • Belirli alerjilerin ve egzamanın ciddi etkilerini azaltır.
  • Kilo vermeye ve bel yağlarını eritmeye yardımcıdır.
  • Besinlerin bağırsaktaki sindirimlerini kolaylaştırmaları yanı sıra kabızlık sorununu ortadan kaldırır.
  • Laktoz intoleransının önlenmesine yardımcı olur.

Doğal Yoğurdun Faydaları
Doğal Kefirin Faydaları
Uzman Diyor ki