sağlık & beslenme

Doğal Kefirin Faydaları

“Sağlıklı yaşam iksiri: Kefir”

Kafkasya’da su yerine içilen ve gençlik iksiri olarak kullanılan kefir, besin değeri yüksek, kıvamı yoğun, hafif ekşimsi tadı olan, ferahlatıcı, probiyotik bir süt içeceğidir.

Bir süt ürünü olduğu için kefir, sütteki tüm vitamin, mineral ve proteinleri içerir. Bunlara ilaveten kefirin oluşumu sırasında sentezlenen B12, B1, K, H vitamini, pantotenik asit, niasin, folik asit ve biyotin kefirin besin değerini artırır ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kefir, sindirime yardımcı olan bakterilerden laktobasilleri de süte oranla daha çok içerir.

Mayalıyo Doğal Kefir Mayası ile hazırladığınız kefirin bir porsiyonu, minimum 2,5x10⁸ kob probiyotik mikroorganizma içeriği ile ihtiyacınız olan faydayı sunar. Bu da sindirim sistemindeki faydalı bakteri sayısının artmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur.

Kefir, her yaş grubuna ve çocuklara uygun bir besindir. Kefirdeki laktoz oranı süte oranla daha az olduğu için laktoza intoleransı olan kişiler bile kefiri rahatlıkla içebilir.

Bir bardak kefir günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 10’unu, kalsiyum ihtiyacının yüzde 30’unu ve C vitamini ihtiyacının yüzde 4’ünü karşılar. Aynı miktarda kefir 125 mg sodyum, 350 mg potasyum içerir.

Bir bardak kefir yaklaşık 150 kaloridir. 8 gram yağ ve 12 gram karbonhidrat içerir. Protein bakımından oldukça zengin olan kefirin bir bardağı 8-11 gram protein içermektedir.

Kefir yağsız süt ile mayalanırsa kalorisi daha az olur.

Kefir günde en az bir bardak tüketilmelidir. Bu miktar kişinin yaşına ve kilosuna göre artırılıp azaltılabilir. Kefir ilaç değildir, sağlıklı bir içecektir. Yemek sırasında ya da ayrı olarak tüketilebilir.

Kefir evde çoğaltılan kefir daneleri kullanılarak yapılabilmektedir. Bu durumda kefir tanelerinin canlılığını koruması için sürekli mayalanması ya da süt içinde bekletilmesi gerekir. Aksi takdirde kısa sürede bozulur ya da aktivitesi azalır. Ayrıca unutmamak gerekir ki, kefir taneleri ile kefir yapıldığında zararlı bakterilerin mayaya bulaşması riski çok fazladır.

Eski metodlarla evde kefir danesi üretip, danenin canlı tutulması ile elde edilen kefirin zor ve meşakkatli sürecini de ortadan kaldıran, her seferinde canlı faydalı mikroorganizma sunan, tek kullanımlık mayaların kullanımı önerilmektedir.

KEFİRİN FAYDALARI

  • Kefir, besin değerini artırır ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kefir tüketimi, bağırsak floranızı probiyotik bakterilerle güçlendirerek kanserden korunmada vücuda destek olur.
  • Barındırdığı probiyotiklerin etkisiyle enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır.
  • Kefirin oluşumu sırasında mikroorganizmalar sütteki proteinleri pepton, peptit hatta aminoasitlere; süt şekerini de süt asidine kadar parçaladığından sindirimi kolaydır, bu nedenle bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır.
  • Oluşumu sırasında meydana gelen laktik asit ve karbondioksit sayesinde hazmı kolaylaştırır.
  • İçeriğindeki A vitamini nedeniyle göz sağlığına katkıda bulunur.
  • Sadece kalın bağırsağa yerleşen probiyotikler tarafından üretilen, K vitamini ile yaraların iyileşmesine ve kanamaların durdurulmasına destek olur.
  • Kefirde bol miktarda bulunan kalsiyum ve magnezyum, uykusuzluk ve sinirsel depresyonun önlenmesinde rol alır, kemik hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.
  • Serinletici aroması ile yorgunluğu giderir, stres atılmasına destek olur, beyindeki mutluluk (seretonin) hormonu salgılarını artırır.
  • Kefir, vücuttaki fazla tuzun ve ödemin atılmasına yardımcı olur.

Doğal Yoğurdun Faydaları
Doğal Probiyotik Yoğurdun Faydaları
Uzman Diyor ki